Rok szkolny 2018/2019


„Rekord dla Niepodległej”

„Jeszcze Polska nie zginęla póki my żyjemy…”.

   

9 listopada 2018 roku  wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej z inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej w ramach wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości.
O godz. 11
11 wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.
Bylo to dla każdego niezwyke przeżycie.
Przez te kilka minut czuliśmy  wspólną więź i dumę z tego, że jesteśmy wszyscy razem, że mamy okazję świętować tak wspaniałą rocznicę i że jesteśmy Polakami. Nie zabraklo chwil wzruszenia.
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY – GADY

Węże to wielkie, szybkie i śmiertelnie niebezpieczne gady. Długo żyją i pożerają zwierzęta znacznie większe od nich samych. Wzbudzaj  strach i respekt, ale trzeba przyznać, że ich świat jest naprawdę interesujący. Mogli się o tym przekonać nasi uczniowie, mieli okazję obejrzeć ciekawe okazy tego gatunku. W tym dniu sala gimnastyczna szkoły zamieniła się w tymczasowy dom węży.

24 października 2018 roku  odbyla się w naszej szkole "Żywa Lekcja Przyrody", której bohaterami były GADY, a dokładniej wże. Prowadzący zajęcia w bardzo interesujący sposób omówił  tajniki żywienia i hodowli tych gadów, przedstawił ich budowę, fizjologię, zachowania i zwyczaje.

   

Opiekun zwierząt w interesujący sposób opowiadał
o zwyczajach tych niezwykłych gadów. Instrukcja obsługi węża okazała się nie tak skomplikowana, jak wszyscy myśleliśmy. W ciągu godziny lekcyjnej dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów z życia węży: gdzie żyją, czym się odżywiają, jak polują, jak odbierają informacje
z otoczenia, co to jest wylinka i dlaczego wężee zrzucają naskórek. Najciekawszym odkryciem było, że skóra węży jest sucha i ciepła, ponieważ jest ona pokryta łuskami, które odbijając światło sprawiają wrażenie mokrej. Ciekawostką było też to, że węże przyjmują temperaturę otoczenia. Największym atutem spotkania było umożliwienie uczniom bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Każdy mógł dotknąć, a nawet pogłaskać węża. Oczywiście wszystko dzialo się pod czujnym okiem opiekuna zwierząt. Żywa lekcja przyrody to dla uczniów bardzo cenne doświadczenie. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może w przyszłości będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań.
Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem i dostarczył wielu wrażeń na dalszą część dnia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne nietypowe lekcje przyrody.


Pastwiska

19 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły udali się do Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyly w Pastwiskach.

  W Pastwiskach koło Zarszyna powstało Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły. Ma ono upamiętniać jego wyprawy turystyczne po Beskidzie Niskim. Miejscowy samorząd zebrał wspomnienia ludzi, którzy pamiętają te wizyty i zebrał pamiątki. W tym dziele pomocna była przyjaciółka papieża prof. Wanda Półtawska oraz kuria w Przemyślu.

To między innymi ze względu na pamięć o takich i innych miejscach wójt Zarszyna zechciał dotychczasowy dom ludowy w wiosce Pastwiska zamienić w Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły. A cała wioska wręcz czekała na takie upamiętnienie. Po remoncie domu ludowego znajduje się tu duża sala wystawowa i konferencyjna. Do tego kawiarenka. Po to, aby turyści zaglądający w te strony mogli się dowiedzieć, że w latach 60 i 70 ubiegłego wieku tymi samymi drogami i szlakami chodził dzisiejszy święty. Mieszkańcy Pastwisk z dumą prezentują podarowaną przez papieża Jana Pawła II figurę Matki Bożej Fatimskiej, którą otrzymał w Portugalii, po tym jak cudem wrócił do zdrowia po zamachu. Pamiątek po świętym jest bardzo dużo, bo bywał tu kilkadziesiąt razy. Były to ulubione miejsca letniego wypoczynku kardynała i jego serdecznych przyjaciół państwa Póltawskich.

Po Beskidzie Niskim kardynał Wojtyła wędrował też wiele razy ze studentami. Były to wyprawy potajemne, o których nie mogła dowiedzieć się PRL-owska władza. Dlatego młodzież nazywała kardynała "Wujkiem". Wujek odprawiał tu msze święte
i nauczał, a malownicze plenery Beskidu pomagały mu kontemplować Boga. Właśnie o tym wszystkim ma przypominać nowo utworzone centrum w Pastwiskach.


Pasowanie na ucznia

16 października 2018 w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na ucznia klas pierwszych. Uczniowie klas pierwszych są już pelnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Świąteczny strój galowy uczniów, dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Prowadząca oraz przedstawiciele Samorzadu Uczniowskiego klas I – VI przywitali wszystkich zebranych,
a szczególnie pierwszoklasistów. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą, umiejętnościami artystycznymi oraz sportowymi. Udowodnili, że potrafią śpiewac i recytować wiersze. Pomyślnie zdali test z wiedzy o dobrym zachowaniu w szkole. Rozwiązywali zagadki szkolne. Po emocjonujących chwilach, nadszedl moment na najważniejszą czść uroczystości – pasowanie na ucznia szkoły. Dzieci ślubowały ,,być dobrym uczniem, dbać o honor swojej szkoły, uczyć się dobrze, służyć pomocą slabszym, słuchać nauczycieli, postawą swoja sprawiać radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć
na dobrego człowieka”
.

    

Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia przez Pana dyrektora, dokonanego specjalnym ołówkiem, który jest w szkole
od momentu jej powstania. Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, świetnie prezentowały się w stroju galowym oraz uczniowskich biretach.
Po pasowaniu uczniowie otrzymali upominki z okazji ślubowania.

   
Następnie uczniowie klas starszych zaprezentowali program słowno - muzyczny ukazujący życie i nauczanie Jana Pawła II.

39 lat temu – 16 października 1978 Karol Wojtyla został Papieżem.
Jan Paweł II dla wielu Polaków stał się ideałem i na zawsze pozostał w pamięci. Z tej okazji w Polsce obchodzimy Dzień Papieski – budując w ten sposób żywy pomnik Papieza Polaka.

Jan Paweł II zawsze i wszystkim głosił miłość i przebaczenie jako podstawowe wartości życia człowieka i dlatego byl Papieżem Dobroci.


Afryka Kazika

 12 maja 2018 roku uczniowie klas 0 – III wybrali się
na wycieczkę do Sanockiego Domu Kultury w Sanoku na spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie pt. „Afryka Kazika”.

Dzieci zobaczyły jak ciekawość Kazika zaprowadziła go na nieznane lądy. Spektakl pokazał dzieciom obszerną wiedzę na temat kultury afrykańskiej, zachęcał dzieci do zmiany postawy z domatora na postawę odkrywcy. Motywował do poszukiwań i podróży. 

Poprzez kreację głównego bohatera uczył ciekawości do swiata i ludzi.


Sprzątanie Świata

 

21 wrzesnia 2018 roku w naszej szkole mialo miejsce ważne wydarzenie o zasięgu wojewódzkim,  zakończenie XXV Akcji Sprzatania Świata. Uczniowie przygotowali spektakl o charakterze ekologicznym pt. W bajkowym Świecie eko-bohaterów – Dbaj o Ziemie to Twój dom.  Uroczystość zaszczycili swoja obecnością min. marszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, wójt Gminy Zarszyn Andrzej Betlej oraz dyrektorzy Parków Krajobrazowych w Krosnie
i Przemyślu.

 


Wizyta policjanta

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.

W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy dzielnicowego st. sierż. Sławomira Krygowskiego policjanta, który spotkal się
z uczniami klasy 0 - III.

Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał
z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomnial równiez o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak nalezy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Pan dzielnicowy swoją serdeczną
i otwarta postawą wobec dzieci pokazał naszym wychowankom, że nie należy się bać policjanta, gdyż jest to osoba, która moze im pomóc i do której nalezy zawsze się zwracać jeżli dzieje się coś złego.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzielily się swoimi spostrzeżeniami
i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się
o pomoc.
Mamy nadzieję, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie
w praktyce.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 

   

3 września 2018 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy. Uroczystość rozpoczła się, jak co roku, o godzinie 800, Mszą Świętą w kosciele parafialnym w Odrzechowej. Następnie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej. Na początku został odśpiewany hymn panstwowy. Nastepnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Dariusz Ochęduszko, który serdecznie powitał wszystkich uczniów – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne. Po czeci oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.


© Szkoła Podstawowa w Odrzechowej/Witrynę prowadzi od 2007 roku Iwona Barna