Rok szkolny 2018/2019


Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

     

I stało się! Rok szkolny 2018/2019 dobiegł końca. 19 czerwca 2019 roku wszyscy uczniowie zebrali sie w kościele, aby rozpocząć uroczystości mszą świętą. Po przejściu do szkoły, nauczyciele, rodzice i oczywiście uczniowie zgromadzili sie na hali sprtowej.
Tam pan dyrektor podsumował najważniejsze wydarzenia z tego roku i wręczył nagrody.
W pierwszej kolejności, uhonorował uczniów, którzy zdobyli świadectwa z wyróżnieniem. Rodzice odebrali listy gratulacyjne oraz podziękowania. Po pożegnaniu
i życzeniach udanych wakacji od pana dyrektora, uczniowie rozeszli się
do swoich klas, gdzie odebrali pozostałe świadectwa i pożegnali sie
z wychowawcami.

      

Wszystkim naszym uczniom życzymy beztroskich, bezpiecznych i pełnych przygód wakacji!

Do zobaczenia we wrześniu!


Pożegnanie klasy VIII

        

18 czerwca 2019 roku długo pozostanie w naszej pamięci. Skończył się bowiem pewien etap w historii szkoły. Oto żegnaliśmy się z wyjątkową klasą VIII, która 19 czerwca ukończy edukację w naszej szkole. Dziękujemy za wspólnie spędzone lata, za trudy podejmowanych działań, za życzliwość, wzorową postawę i bardzo dobre wyniki w nauce. Gratulujemy sukcesów, którymi są wyniki egzaminów ósmoklasisty. Z żalem się rozstajemy. Życzymy Wam Drodzy Absolwenci, dalszych sukcesów
i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów. Mamy również nadzieję, że miło będziecie wspominać pobyt w naszej wspólnej szkole.

      

      


Czekamy na wakacje – przygotowujemy się do tego, aby były bezpiecznespotkanie z policjantem.

W ramach działań profilaktycznych z   wiązanych
z bezpieczeństwem dzieci 12 czerwca 2019 roku w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie z policjantem Posterunku w Besku – starszym sierżantem Sławomirem Krygowskim. Jego celem było przypomnienie przedszkolakom, uczniom klas młodszych i starszych zasad bezpiecznego wypoczynku. W trakcie spotkania pan policjant w przystępny sposób zaprezentował uczniom, jak bezpiecznie zachować się na drodze, przechodzić przez jezdnię. przypominał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi oraz na zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami. Przypomniał także zasady właściwego wypoczynku nad wodą, w lesie, w domu. Wszyscy uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, jak należy postąpić, gdy potrzebujemy pomocy,
w jaki sposób należy reagować w sytuacjach zagrożenia. Najlepszym sposobem
na bezpieczne wakacje- jak podkreślał wielokrotnie policjant- jest zachowanie rozsądku i troska o bezpieczeństwo własne i innych.

Życzymy miłych oraz bezpiecznych wakacji.


Łańcut


6 czerwcza 2019 roku dzieci z klas IV - V wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa i Łańcuta. W Rzeszowie w kinie Helios uczniowie obejrzeli film "Alladyn" a następnie udali się do Łańcuta, gdzie zwiedzali muzeum.


   


Amazonia

           
To było już szóste spotkanie z podróżnikiem z grupy „Trzask”. Tym razem wyruszyliśmy (niestety tylko na slajdach) w podróż do jakże pięknego,
a jednocześnie niebezpiecznego regionu Ameryki Południowej – AMAZONII. Mogliśmy posłuchać m.in. opowieści o Manaus – największym mieście Amazonii, Fordlandii – osadzie przemysłowej założonej przez Henry’ego Forda, eksporcie kauczuku wynalezionego w amazońskich lasach, Amazonce – największej rzece świata, lesie deszczowym potocznie zwanym dżunglą i o sposobach przetrwania
w nim, zwyczajach i życiu codziennym Indian oraz zabawach z indiańskimi dziećmi
w dolinie Amazonki, o tubylcach, którzy umieją przewidywać zmiany pogody na podstawie odgłosów wydawanych przez tukany oraz uwielbiają grać w piłkę nożną, pająkach, kąsających mrówkach, których jad powoduje 24-godzinny ból, łowieniu piranii, leniwcach, jedzeniu larw, itp. Duże wrażenie zrobiły eksponaty – drapieżna pirania z dorzecza Amazonki i maczeta – narzędzie, bez którego nie da się wędrować po lesie deszczowym.

Czekamy na następną podróż!


W Muzeum Lizaka

4 czerwca 2019 roku uczniowie klasy 0 – II pojechali na wycieczkę do Muzeum Lizaka w Jaśle.

       

Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od sklepiku ze słodkościami gdzie dzieci mogły zobaczyć różne rodzaje lizaków, różniących się kształtem, wielkością i kolorem.
W sklepiku, pani przewodnik na każdej chętnej rączce dziecka postawiła pamiątkową pieczątkę jako bilet wstępu do dalszej części muzeum. Na piętrze budynku dzieci mogły skosztować różnych rodzajów cukru, a także powąchać aromatów, które są wykorzystywane do produkcji cukierków.
Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała ich produkcja na przestrzeni lat. Dzieci zobaczyły również eksponaty maszyn stosowanych w karmelarstwie, jednak największą atrakcją dla nich była możliwość własnoręcznego uformowania lizaka. Następnie wzięliśmy udział w Warsztatach Kulinarnych Zdrowego Żywienia, a w powrotnej drodze byliśmy na lodach.

        

To była ciekawa wycieczka. Dzieci zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia.
Z własnoręcznie zrobionym lizakiem i uśmiechem na twarzy wróciły do domu.

                

                       


Dzień Czytania

31 maja 2019 roku uczennice klasy VIII zorganizowały Szkolny Dzień Czytania
dla najmłodszych w szkole – klasy 0. przeczytały ponadczasowe bajki „O Reksiu i jego przyjacielach”, potem zadawały zagadki,
na które dzieci udzielały trafnych odpowiedzi. 

             


Chemiczne czary

     

24 maja 2019 roku uczennice klasy ósmej przeprowadziły dla najmłodszych uczniów naszej szkoły doświadczenia chemiczne, które bardzo zaciekawiły dzieci. Dzieci wykonywały doświadczenia wykorzystując rzeczy, które z pewnością maja
w domu. Były to; mleko, płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona,olej, barwniki spożywcze i ocet. Dzieci przy pomocy patyczka kosmetycznego rozpuszczały barwniki na mleku, na talerzu rysowały markerem suchościeralnym, zalewały wodą aby wprawić w ruch narysowany obrazek, do naczynia z sodą oczyszczoną i olejem wkrapiały barwniki,.
Tego typu lekcja bardzo się spodobała dzieciom.
               
                     

Potyczki matematyczne

        

23 maja 2019 roku w Domu Ludowym w Odrzechowej matematycy z 7 szkół
z Gminy Zarszyn po raz 16 zmagali się z zadaniami podczas XVI Gminnych „Potyczek Matematycznych” zorganizowanych przez Szkołę Podstawową
w Odrzechowej. Uczestniczyło 40 uczniów z terenu całej Gminy Zarszyn.


"O rybaku i złotej rybce"

16 maja 2019 roku uczniowie klasy VIII przedstawili ekologiczną bajkę
„O rybaku i złotej rybce”. Inscenizacja ta miała na celu pokazać najmłodszym,
jak należy dbać o środowisko, jaki wpływ ma na nasze zdrowie czystość wody, powietrza, gleby. Chcieli uświadomić młodszym kolegom i koleżankom, ze każdy
z nas jest odpowiedzialny za czystość środowiska. Po przedstawieniu młodsi uczniowie znakomicie odpowiadali na pytania dotyczące bajki i zagadnień ekologicznych.

               



3 maj

29 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji obchodów dnia 3 maja.

   

Jest to ważny dla każdego Polaka dzień. Jest to data uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje. W tym dniu każdy patriota wywiesza przed dom biało-czerwoną flagę. W naszej szkole obchody tego święta były równie uroczyste. Po wejściu na salę gimnastyczną naszą uwagę przykuła ciekawa dekoracja. Nie zabrakło patriotycznych pieśni, refleksyjnych wierszy. Uczniowie starali się także przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. Ogromne wrażenie wywarł Polonez – nasz narodowy taniec zatańczony przez uczniów.

 



XVI Wystawa wielkanocna


7 kwietnia
2019 roku nasza szkoła wzięła udział w XVI Wystawie Wielkanocnej organizowanej przez Wójta gminy Zarszyn oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Posadzie Zarszyńskiej. Celem organizowanej wystawy było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia świąt w obrzędowości kościelnej i ludowej. Wystawa była okazją do promocji działalności artystycznej naszych uczniów.

   



Turniej  

2 kwietnia 2019 roku reprezentacja szkoły uczestniczyła w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbył się w Domu Kultury w Posadzie Zarszyńskiej.


Konkurs ekologiczny

     

27 marca 2019 r. w Zespole Szkół nr 2 w Sanoku odbył się konkurs ekologiczny "Technik Ochrony Środowiska" w którym uczestniczyły dwie uczennice z naszej szkoły: Joanna Bielecka kl. 8 i Amelia Tomańska kl. 8. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej gdzie uczennice rozwiązywały test z zakresu znajomości ekologii i ochrony środowiska, natomiast w drugim etapie musiały wykazać się pomysłowością, kreatywnością i użyć jak największej ilości odpadów do wykonania pracy. Pomimo włożonej pracy uczennice nie zdobyły znaczących miejsc choć niewiele im brakło.


Pasowanie na czytelnika

Książka to mędrzec
łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem
. Kornel Makuszyński
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki to stały punkt kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj odbywa się wtedy, kiedy uczniowie znają już cały alfabet.
Uroczystości tej towarzyszą następujące cele:

  • zapoznanie uczniów z biblioteką szkolną oraz jej zbiorami,
  • wdrażanie do właściwego zachowania się w bibliotece oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych,
  • zapoznanie z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej i poszanowania książek,
  • przygotowanie do samodzielnego wyboru książek
   

14 marca 2019 roku uczniowie klasy I złożyli przyrzeczenie.

„My uczniowie pierwszej klasy
Uroczyście przyrzekamy
Że będziemy kochać książki,
Zrobić krzywdy im nie damy,
i wskazówek i rad książek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
traktować z wielka powagą„

Następnie zostali zapisani w bibliotece szkolnej. Zapoznali się z regulaminem biblioteki i wypożyczyli książki.

     


Tenis

6 marca 2019 roku dwóch uczniów naszej szkoły Jakub adamnski i Jan Górecki reprezentowało naszą placówkę na Gminnym Turnieju w Tenisie Stołowym o Puchar Dyrektora Szkoły, który odbył się w Szkole Podstawowej w Pielni.





Spotkanie z przyrodnikiem

Stań oko w oko z pająkiem, czyli spojrzyj w jego piękne oczka i przekonaj się, że pajęczaki to także niezwykłe stworzenia.

5 marca 2019 roku gościliśmy w szkole przyrodnika, który przeprowadził zajęcia
z dziećmi. Tym razem poszerzaliśmy nasze wiadomości o pająkach, których jest
ok. 40 tysięcy opisanych gatunków.    Podziwialiśmy przywiezione ptaszniki - jedne z największych pająków o bardzo różnorodnym ubarwieniu.

Ptaszniki żyją głównie w strefie tropikalnej Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Występują również w niektórych regionach południa Europy i południowej części USA. Uczniowie poznali ich życie, dowiedzieli się, jak długo żyją, co jedzą, a także
w jaki sposób się bronią, aby samemu nie zostać zjedzonym.

   

Zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli znalazły się osoby chętne do wzięcia pająka na rękę lub dotknięcia.
Dzieci mają wrodzoną chęć bliskiego obcowania ze zwierzętami, dlatego uczmy miłości do przyrody, uczmy spostrzegać jej piękno, cieszyć się nim, podziwiać je,
a jednocześnie przestrzegajmy dzieci, by tego piękna nie niszczyły. Świat zwierzęcy stwarza wiele okazji do analizowania, porównywania, wyciągania wniosków.


W teatrze
 
1 marca
2019 roku uczniowie klas 0- II udali sie do Sanoka na spektakl wystawiony przez Teatr Współczesny
z Krakowa pt.,,Detektyw
i Przyjaciele".
Bohater spektaklu to sympatyczny detektyw Mądra Sówka. Detektyw zagadki kryminalne rozwiązuje w mig. Jego jedynym orężem w walce ze złoczyńcami jest: kaktus
w doniczce i intelekt. Tym razem z problemem zgłasza się Hrabina Pośpieszalska, której ktoś ukradł czas. Dzieci wraz z detektywem próbują rozwiązać zagadkę. Dzieci śledziły poczynania detektywa, który poszukiwał złodzieja czasu z wielkim zainteresowaniem. Po rozwiązaniu wielu skomplikowanych zagadek i odwiedzeniu wielu dziwnych miejsc, detektyw znalazł winnego. Czas kradniemy sobie sami, marnując go na niepotrzebne rzeczy lub nieumiejętnie go organizując.
I co wy na to?


Tłusty czwartek

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie. Tłusty czwartek to
w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej
na ten dzień mówi się "zapusty". Wedle tradycji to dzień, w którym możemy sobie pozwolić na małe, „co nieco”.
   

Tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego razem z uczniami klasy VIII
z przyjemnością spałaszowali pyszne pączki. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia
i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów.

Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.


Turniej piłki halowej

8 lutego 2019 roku o godz. 900 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się  Turniej Piłki Halowej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Został on zorganizowany przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zarszynie, na czele z Prezesem Wojciechem Niemcem. W turnieju wzięło udział 7 drużyn dziewcząt (Bażanówka, Nowosielce, Odrzechowa, Pielnia, Posada Jaćmierska,  Zarszyn, Długie) i 7 drużyn chłopców (Bażanówka, Długie, Posada Jaćmierska, Nowosielce, Odrzechowa, Pielnia, Zarszyn).
     
Po kilku godzinach emocjonujących rozgrywek wyłoniono ostateczną kolejność startujących drużyn na podium:
DZIEWCZĘTA:
I miejsce - MDP Nowosielce
II miejsce -  MDP Długie
III miejsce - MDP Bażanówka
CHŁOPCY:
I miejsce – MDP Posada Jaćmierska
II miejsce – MDP Bażanówka
III miejsce – MDP Długie
Po zakończeniu turnieju odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i medali dla wszystkich drużyn.
     
Wójt Gminy Zarszyn Magdalena Gajewska i Damian Kozieradzki Komendant Zarządu Gminnego ZOSP RP w obecności gospodarza imprezy Dyrektora Szkoły Podstawowej w Odrzechowej  Dariusza Ochęduszko odznaczyli medalami drużyny, które wzięły udział w turnieju.

Bal karnawałowy

Karnawał to miła,szalona,pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych.Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości.

29 stycznia 2019 roku odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły i małych dzieci z Odrzechowej.

   

Starannie przygotowane przez rodziców, fantazyjne stroje ubarwiły korytarz szkolny. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny,biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów,żołnierzy, Batmany, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały aulę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze.

   

Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie
w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.


Dzień Babci i Dziadka

„Miesiąc styczeń się raduje, że Dzień Babci Dziś świętuje.
 i dla Dziadka są życzenia, i tych życzeń są spełnienia.”

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i łez radości... W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 17 stycznia 2019 roku.
Aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków zaproszonych babć i dziadków przybyło bardzo wielu. Zebranych seniorów i wszystkich gości serdecznie powitał pan dyrektor szkoły mgr Dariusz Ochęduszko, składając serdeczne życzenia.
W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny.
Były deklamowane wierszyki i piosenki oraz śmieszne scenki. Goście, jak co roku, nie zawiedli i przybyli bardzo licznie.

   

W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci poczęstunkiem. Dziadkowie wzięli udział we wspólnym kolędowaniu i śpiewaniu znanych i lubianych przez nich piosenek Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, umocniła więzi rodzinne, pozwoliła na bliższe poznanie się.

   

Wszystkim Babciom i Dziadkom, jeszcze raz, składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.


Na prośbę Pani Beaty Stankiewicz Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Sołecznej w Zarszynie, zamieszczamy na stronie artykuł na temat realizowanego  przez GOPS w Zarszynie projektu pn.  „Pogodne życie”  w Gminie Zarszyn.
Do pobrania

Wigilia

Jest taki dzień, w którym czujemy szczególną więź i nawet w szkole czujemy się, jak jedna rodzina. Ten szczególny dzień wypada 24 grudnia, ale w szkolnym kalendarzu nie ma wtedy zajęć, dlatego zawsze przeżywamy go nieco wcześniej, dzięki czemu możemy nieco lepiej wczuć się w tajemnicę przyjścia Boga-Człowieka na świat.

   

Wigilia to szczególny dzień dla uczniów. Czas spokoju, jedności i pojednania. Wspólna uroczystość integruje uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi
i rodziców. Tworzymy jedną wielką rodzinę. Tradycją naszej szkoły stało się przygotowywanie dla całej społeczności szkolnej wieczerzy wigilijnej. Jest ono zawsze doskonałą okazją do wspólnego śpiewania kolęd oraz złożenia życzeń świąteczno-noworocznych. 21 grudnia 2018 roku wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej.

   

W części artystycznej nasi uczniowie zaprezentowali tradycyjne jasełka.
W pięknych strojach, z wielkim przejęciem i zaangażowaniem artyści odegrali swoje role. Obok Marii i Józefa nie zabrakło pięknie śpiewających aniołów, spieszących
do szopki pastuszków i królów. Aktorzy przypomnieli wszystkim sceny rozgrywające się w stajence betlejemskiej, tułaczkę Maryi i Józefa, pokłon pasterzy i monarchów. Stroje, świetna gra aktorów oraz cudownie zaśpiewane kolędy i pastorałki zrobiły na wszystkich duże wrażenie.
Następnie Dyrektor szkoły, zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie, pracownicy obsługi i rodzice złożyli sobie życzenia i połamali się opłatkiem. Potem usiedliśmy
do wieczerzy wigilijnej. Na odświętnie przygotowanych stołach przez rodziców znalazły się wspaniałe wypieki, pierogi i barszcz. Dookoła błyszczały świąteczne dekoracje. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości, wzbogacona została śpiewem kolęd, które są nieodłącznym elementem świętowania. Dzięki tym akcentom wszyscy poczuli już klimat nadchodzących, najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

   

Spotkanie z podróżnikiem

19 grudnia 2018 roku w nasi uczniowie wzięli udział
w prezentacji multimedialnej dotyczącej różnych zakątków naszej planety.

W tym dniu mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole pana  Macieja Krafa – reprezentanta grupy ”Trzask”, zrzeszającej ludzi, którzy  z zamiłowania są podróżnikami, spełniającymi się w wyprawach
do różnych części świata.

Tym razem podróżnik „zabrał” nas w wirtualną podróż do Tajlandii.

Bo kto nie chciałby zasmakować Raju? Zobaczyć wspaniałych, piaszczystych plaż, olbrzymich palm, kolorowych ryb, czy wiszących skał i przepięknych świątyń.

Przez dwie godziny nasz Gość opowiadał niezwykłą historię swojej podróży do tego wspaniałego miejsca na Ziemi, znajdującego się na Półwyspie Indochińskim. Dowiedzieliśmy się, jakie państwa półwyspu warto zwiedzić, a do których,
ze względów bezpieczeństwa lepiej się nie wybierać.

Tak więc poznaliśmy zwyczaje i tradycje mieszkańców Tajlandii. Wysłuchaliśmy ciekawych historii dotyczących plemion zamieszkujących te tereny, np. kobiet „Żyraf” próbujących wydłużyć swoje szyje specjalnymi obręczami, ważącymi nawet do 14 kg. Podróżnik opowiedział nam również ciekawostki dotyczące zwierząt żyjących na tym obszarze, np. wszędobylskich małp, towarzyszących turystom i zabierających im części garderoby, czy słoni pełniących funkcję taksówek. Nasz Gość wspomniał również o tygrysach porozumiewających się ze sobą za pomocą „prychania”.  Dowiedzieliśmy się też, że z odchodów słoni można wyprodukować papier a owoc duriana wydziela tak ostrą, nieprzyjemną i trudną do usunięcia woń, że nie można go wnosić do tajskich hoteli, galerii, biur i na pokład samolotu.

Prezentacja była bardzo ciekawa, także ze względu na wyświetlane zdjęcia
i przywiezione pamiątki. Mogliśmy zobaczyć  azjatyckie ręcznie robione stroje,
np. szatę panny młodej i kapelusz noszony przez najmądrzejszego człowieka plemienia.

   

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści podróżnika,
który bez problemu nawiązał z nimi kontakt i poprowadził w tę egzotyczną, barwną i niezapomnianą  podróż – za co korzystając z okazji serdecznie dziękujemy.


Śpiąca Królewna i Mikołaj

7 grudnia 2018 roku w piątkowe popołudnie wszystkie dzieci uczęszczające do naszego oddziału przedszkolnego zaprezentowały „Bajkę o Śpiącej Królewnie”.
Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie,
a grę  uzupełniły fantastycznie dobrane stroje, rekwizyty
i muzyka.
Widzowie z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwali kolejnych wydarzeń i postaci, które się pojawiały.Dzieci z przejęciem występowały
na scenie wcielając się w różne postacie. Mali artyści zaśpiewali i zatańczyli wspaniale. Występ udał im się doskonale.
Wysiłek wszystkich dzieci biorących udział w przedstawieniu został zrekompensowany uśmiechami rodziców i fantastyczną atmosferą oraz gromkimi brawami.
Dla przedszkolaków była to ogromna frajda.
   

Tuż po przedstawieniu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy”
św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki, potem donośne „hou, hou, hou”
i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj!  Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia
z naszym gościem.

Podczas spotkania Mikołaj obdarował również prezentami uczniów klasy II.
Obiecał, że powróci do nas za rok. 

   

Lodowisko

 
Witajcie łyżwy po raz kolejny.

Uczniowie klas V-VIII śmiało i spokojnie jeździli na łyżwach w sanockiej Arenie 28 listopada 2018 roku.


Andrzejki

28 listopada 2018 roku w naszej szkole dzieci klas 0 – IV kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały. Cała dyskoteka była więc pełna atrakcji oraz przebiegała w miłej
i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy
z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

   

Ku Niepodległej

   

26 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie historycznym grupy artystycznej „Rekonstrukto” pod tytułem „Ku niepodległej”.
Była to opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i  naszą ojczyznę. Uczniowie zobaczyli stroje z epoki. Mogli przeobrazić się w szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera brygady Legionów Polskich, sanitariusza.

   


Zelektryzowani

   

23 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja z udziałem grupy zelektryzowani pod tytułem „Naukowa epidemia, czyli czary mary i alchemia” W programie uczniowie brali udział w eksperymentach fizycznych i chemicznych. Brali udział w zabawach z helem, propanem, butanem i wodorem.

   

"100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości".

„...Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio". - Jan Paweł II

"11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach." 

   

11 listopada 2018 roku odbyła się w naszej miejscowości uroczystość z okazji Święta Niepodległości, która rozpoczęła się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem księdza proboszcza Mariana Bądala, który wygłosił piękne kazanie rozpoczynając słowami Katechizmu Bełzy „ Kto ty jesteś? Polak mały…..”

   

Następnie uczestnicy przeszli do Szkoły Podstawowej w Odrzechowej gdzie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Niektórzy  uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły byli tego dnia ubrani w galowe stroje oraz mieli ze sobą biało-czerwone chorągiewki, kotyliony i wstążki.  Uroczystość prowadzili uczniowie klas starszych.
W części artystycznej uczniowie przybliżyli nam historię i okoliczności odzyskania niepodległości. W podniosły nastrój wprowadziły nas recytowane przez nich wiersze oraz piosenki wykonane przez solistki i pozostałych uczniów. Po części artystycznej wszyscy zebrani na sali wspólnie śpiewaliśmy patriotyczne pieśni. Nawet najmłodsi uczniowie z klasy zerowej zaśpiewali piosenkę o Ojczyźnie mówiącą o tym, że są Polakami.
My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość.
Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości. 


„Rekord dla Niepodległej” „Jeszcze Polska nie zginęla póki my żyjemy…”.

   

9 listopada 2018 roku  wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej z inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej w ramach wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości.
O godz. 11
11 wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.
Bylo to dla każdego niezwyke przeżycie.
Przez te kilka minut czuliśmy  wspólną więź i dumę z tego, że jesteśmy wszyscy razem, że mamy okazję świętować tak wspaniałą rocznicę i że jesteśmy Polakami. Nie zabraklo chwil wzruszenia.
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY – GADY

Węże to wielkie, szybkie i śmiertelnie niebezpieczne gady. Długo żyją i pożerają zwierzęta znacznie większe od nich samych. Wzbudzaj  strach i respekt, ale trzeba przyznać, że ich świat jest naprawdę interesujący. Mogli się o tym przekonać nasi uczniowie, mieli okazję obejrzeć ciekawe okazy tego gatunku. W tym dniu sala gimnastyczna szkoły zamieniła się w tymczasowy dom węży.

24 października 2018 roku  odbyla się w naszej szkole "Żywa Lekcja Przyrody", której bohaterami były GADY, a dokładniej wże. Prowadzący zajęcia w bardzo interesujący sposób omówił  tajniki żywienia i hodowli tych gadów, przedstawił ich budowę, fizjologię, zachowania i zwyczaje.

   

Opiekun zwierząt w interesujący sposób opowiadał
o zwyczajach tych niezwykłych gadów. Instrukcja obsługi węża okazała się nie tak skomplikowana, jak wszyscy myśleliśmy. W ciągu godziny lekcyjnej dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów z życia węży: gdzie żyją, czym się odżywiają, jak polują, jak odbierają informacje
z otoczenia, co to jest wylinka i dlaczego wężee zrzucają naskórek. Najciekawszym odkryciem było, że skóra węży jest sucha i ciepła, ponieważ jest ona pokryta łuskami, które odbijając światło sprawiają wrażenie mokrej. Ciekawostką było też to, że węże przyjmują temperaturę otoczenia. Największym atutem spotkania było umożliwienie uczniom bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Każdy mógł dotknąć, a nawet pogłaskać węża. Oczywiście wszystko dzialo się pod czujnym okiem opiekuna zwierząt. Żywa lekcja przyrody to dla uczniów bardzo cenne doświadczenie. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może w przyszłości będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań.
Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem i dostarczył wielu wrażeń na dalszą część dnia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne nietypowe lekcje przyrody.


Pastwiska

19 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły udali się do Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyly w Pastwiskach.

  W Pastwiskach koło Zarszyna powstało Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły. Ma ono upamiętniać jego wyprawy turystyczne po Beskidzie Niskim. Miejscowy samorząd zebrał wspomnienia ludzi, którzy pamiętają te wizyty i zebrał pamiątki. W tym dziele pomocna była przyjaciółka papieża prof. Wanda Półtawska oraz kuria w Przemyślu.

To między innymi ze względu na pamięć o takich i innych miejscach wójt Zarszyna zechciał dotychczasowy dom ludowy w wiosce Pastwiska zamienić w Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły. A cała wioska wręcz czekała na takie upamiętnienie. Po remoncie domu ludowego znajduje się tu duża sala wystawowa i konferencyjna. Do tego kawiarenka. Po to, aby turyści zaglądający w te strony mogli się dowiedzieć, że w latach 60 i 70 ubiegłego wieku tymi samymi drogami i szlakami chodził dzisiejszy święty. Mieszkańcy Pastwisk z dumą prezentują podarowaną przez papieża Jana Pawła II figurę Matki Bożej Fatimskiej, którą otrzymał w Portugalii, po tym jak cudem wrócił do zdrowia po zamachu. Pamiątek po świętym jest bardzo dużo, bo bywał tu kilkadziesiąt razy. Były to ulubione miejsca letniego wypoczynku kardynała i jego serdecznych przyjaciół państwa Póltawskich.

Po Beskidzie Niskim kardynał Wojtyła wędrował też wiele razy ze studentami. Były to wyprawy potajemne, o których nie mogła dowiedzieć się PRL-owska władza. Dlatego młodzież nazywała kardynała "Wujkiem". Wujek odprawiał tu msze święte
i nauczał, a malownicze plenery Beskidu pomagały mu kontemplować Boga. Właśnie o tym wszystkim ma przypominać nowo utworzone centrum w Pastwiskach.


Pasowanie na ucznia

16 października 2018 w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na ucznia klas pierwszych. Uczniowie klas pierwszych są już pelnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Świąteczny strój galowy uczniów, dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Prowadząca oraz przedstawiciele Samorzadu Uczniowskiego klas I – VI przywitali wszystkich zebranych,
a szczególnie pierwszoklasistów. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą, umiejętnościami artystycznymi oraz sportowymi. Udowodnili, że potrafią śpiewac i recytować wiersze. Pomyślnie zdali test z wiedzy o dobrym zachowaniu w szkole. Rozwiązywali zagadki szkolne. Po emocjonujących chwilach, nadszedl moment na najważniejszą czść uroczystości – pasowanie na ucznia szkoły. Dzieci ślubowały ,,być dobrym uczniem, dbać o honor swojej szkoły, uczyć się dobrze, służyć pomocą slabszym, słuchać nauczycieli, postawą swoja sprawiać radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć
na dobrego człowieka”
.

    

Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia przez Pana dyrektora, dokonanego specjalnym ołówkiem, który jest w szkole
od momentu jej powstania. Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, świetnie prezentowały się w stroju galowym oraz uczniowskich biretach.
Po pasowaniu uczniowie otrzymali upominki z okazji ślubowania.

   
Następnie uczniowie klas starszych zaprezentowali program słowno - muzyczny ukazujący życie i nauczanie Jana Pawła II.

39 lat temu – 16 października 1978 Karol Wojtyla został Papieżem.
Jan Paweł II dla wielu Polaków stał się ideałem i na zawsze pozostał w pamięci. Z tej okazji w Polsce obchodzimy Dzień Papieski – budując w ten sposób żywy pomnik Papieza Polaka.

Jan Paweł II zawsze i wszystkim głosił miłość i przebaczenie jako podstawowe wartości życia człowieka i dlatego byl Papieżem Dobroci.


Afryka Kazika

 12 maja 2018 roku uczniowie klas 0 – III wybrali się
na wycieczkę do Sanockiego Domu Kultury w Sanoku na spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie pt. „Afryka Kazika”.

Dzieci zobaczyły jak ciekawość Kazika zaprowadziła go na nieznane lądy. Spektakl pokazał dzieciom obszerną wiedzę na temat kultury afrykańskiej, zachęcał dzieci do zmiany postawy z domatora na postawę odkrywcy. Motywował do poszukiwań i podróży. 

Poprzez kreację głównego bohatera uczył ciekawości do swiata i ludzi.


Sprzątanie Świata

 

21 wrzesnia 2018 roku w naszej szkole mialo miejsce ważne wydarzenie o zasięgu wojewódzkim,  zakończenie XXV Akcji Sprzatania Świata. Uczniowie przygotowali spektakl o charakterze ekologicznym pt. W bajkowym Świecie eko-bohaterów – Dbaj o Ziemie to Twój dom.  Uroczystość zaszczycili swoja obecnością min. marszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, wójt Gminy Zarszyn Andrzej Betlej oraz dyrektorzy Parków Krajobrazowych w Krosnie
i Przemyślu.

 


Wizyta policjanta

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.

W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy dzielnicowego st. sierż. Sławomira Krygowskiego policjanta, który spotkal się
z uczniami klasy 0 - III.

Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał
z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomnial równiez o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak nalezy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Pan dzielnicowy swoją serdeczną
i otwarta postawą wobec dzieci pokazał naszym wychowankom, że nie należy się bać policjanta, gdyż jest to osoba, która moze im pomóc i do której nalezy zawsze się zwracać jeżli dzieje się coś złego.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzielily się swoimi spostrzeżeniami
i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się
o pomoc.
Mamy nadzieję, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie
w praktyce.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 

   

3 września 2018 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy. Uroczystość rozpoczła się, jak co roku, o godzinie 800, Mszą Świętą w kosciele parafialnym w Odrzechowej. Następnie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej. Na początku został odśpiewany hymn panstwowy. Nastepnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Dariusz Ochęduszko, który serdecznie powitał wszystkich uczniów – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne. Po czeci oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.


© Szkoła Podstawowa w Odrzechowej/Witrynę prowadzi od 2007 roku Iwona Barna